Hét vraag- en antwoordplatform van Nederland

hoe verzet ik de wijzer van mijn oude klok 6 uur? Er zijn twee openingen, links en rechts van het midden Is oude klok van mijn overleden tante.

Verwijderde gebruiker
10 jaar geleden
in: Techniek
Geef jouw antwoord
0 / 2500
Geef Antwoord

Antwoorden (2)

Ik heb een groter model van zo'n klok (de mijne is een comtoiseklok). Maar de werking is gelijk.

Om de klok gelijk te zetten, kun je gewoon aan de grote wijzer draaien. De kleine wijzer draait dan mee.

Bij mijn klok moet ik wel bij elk uur en bij elk half uur even pauzeren, om de klok de gelegenheid te geven de uren te slaan. Als ik hem daar geen tijd voor geef, loopt het sla-mechanisme niet meer in de pas met de wijzers, en dan slaat hij bijvoorbeeld vier keer als het tien uur is.

Als je liever niet aan de wijzers draait, kun je de klok stilzetten. Zet hem dan weer aan op het moment dat de echte tijd overeenstemt met de tijd die op de klok staat. Zo doe ik het ook regelmatig, bijvoorbeeld als ik terugkom van vakantie. Dat scheelt een hoop gedraai aan de grote wijzer.
 

Toegevoegd na 1 minuut:
 
De openingen zijn bedoeld om de klok op te winden. Je steekt er een sleutel in (te verkrijgen bij elke klokkenhandelaar en bij veel antiquairs). Je draait dan een gewicht omhoog, en dat drijft het klokmechanisme aan (waarbij het gewicht geleidelijk naar beneden beweegt). MIjn klok is zo ontworpen dat ik hem precies eenmaal per week moet opwinden.

Het ene gat is voor het mechanisme dat de wijzers aandrijft, het andere gat is voor het mechanisme dat het uren-slaan aandrijft.
 

Toegevoegd na 2 minuten:
 
Ergens onder de slinger zit een stelschroefje of -moertje. Als je merkt dat de klok te snel loopt, moet je daarmee de slinger wat langer maken. Merk je dat de klok te langzaam loopt, dan moet je de slinger wat korter maken.
 
Cryofiel
10 jaar geleden
Mocht het slagwerk niet meer synchroon lopen met de tijdaanwijzing, dan kun je het slagwerk verstellen: Als je bij de 2 op de wijzerplaat met je vinger opzij van het uurwerk voelt, vind je daar een handeltje. Als je er op drukt wordt het slagwerk steeds een half uur verzet.
Verwijderde gebruiker
10 jaar geleden
Deel jouw antwoord
0 / 2500
Geef Antwoord
logo van Kompas Publishing

GoeieVraag.nl is onderdeel van Kompas Publishing