Hét vraag- en antwoordplatform van Nederland

Wat is stamcel onderzoek nou precies? En wat kan je hiermee ontwikkelen?

En waarom zijn er hier veel mensen tegen?

Verwijderde gebruiker
13 jaar geleden
in: Biologie
Geef jouw antwoord
0 / 2500
Geef Antwoord

Antwoorden (2)

In J&J-taal, voor zover mogelijk :

Stamcellen, basis-cellen zijn cellen die eigenlijk nog alles kunnen worden, en worden gevonden in foetaal weefsel, navelstrengbloed en ruggenmerg. Zoals je weet begint de mens zijn leven als één enkele bevruchte cel, die na deling groter en groter wordt, en waarbij op een gegeven moment alle cellen ook hun eigen taak krijgen. Jij wordt bloed, jij wordt huid, jij wordt ogen, jij wordt hart, jij wordt vinger etcetera.

Omdat ze nog alles kunnen worden, kun je ze in theorie inzetten om zeer ernstige ziektes (in potentie) te genezen, door de zieke cellen in het lichaam uit te schakelen en te vervangen door (donor)stamcellen (zonder de DNA-schade die de ziekte heeft veroorzaakt) die dan nieuw bloed bot of zelfs een nieuw orgaan zouden kunnen vormen.

Donorcellen van ruggenmergdonoren zijn op dit moment de belangrijkste ' bron' en met name bekend van de behandeling van leukemie, maar is ingrijpend en niet zonder risico voor de donor. Navelstrengbloed is maar zeer beperkt voorradig.

Foetaal weefsel echter kunnen we eenvoudig en zonder veel problemen aankomen en opkweken en is het meest geschikt, met name voor onderzoek naar nieuwe toepassingen. En dan moet je dus niet denken aan halve babies, maar aan kiemcellen van net na de bevruchting en de eerste paar delingen.

Omdat dat in potentie levensvatbare kinderen zouden kunnen worden (hoewel het materiaal afkomstig is van bewust afgebroken zwangerschappen), zijn mensen die tegen abortus in welke vorm dan ook zijn, uiteraard mordicus tegen het gebruik van het ' afval' van deze abortussen.

In mijn ogen een gemiste kans, want we komen niet echt mensen tekort op deze wereld - maar dat argument zou je natuurlijk ook tegen het genezen van ernstige ziekten kunnen aanvoeren. Laat ik er dus verder maar geen oordeel over uitspreken ; ik denk dat je vraag hiermee wel is beantwoord.
Verwijderde gebruiker
13 jaar geleden
Marleen geeft al een heel gedegen antwoord. Ik wil hierover wel nog wat andere zaken toelichten.

In principe bevat elke cel het volledige DNA. Dus in principe zou elke cel in een mens ook een ander type cel kunnen worden. Maar door specialisatie van de cel zal een vingercel hierna niet meer een spiercel of zenuwcel kunnen worden. Dat is jammer.

Een stamcel heeft nog wel de potentie om van alles te kunnen worden.

Stamcelonderzoek is belangrijk omdat biologen hiermee proberen achter het mechanisme te komen waarom en wanneer cellen zich specialiseren. Daarnaast kunnen zoals Marleen ook zegt stamcellen worden ingezet ter vervanging van weefsels. Een lijstje met voorbeelden staat op Wikipedia:

- β-cellen vervangen bij diabetes mellitus
- Huidtransplantatie bij brandwonden
- Levercellen bij cirrose vervangen
- Zenuwcellen vervangen bij Alzheimer, Parkinson, herseninfarct.
- Dystrofine-eiwit (Duchenne-spierdystrofie)
- Hartspiercellen vervangen
- Beenmergcellen bij leukemie (kanker)
- bij amyotrofische laterale sclerose (ALS) -> momenteel in het nieuws op reclameposters van overleden patienten
... bij multiple sclerose
... bij lupus erythematodes (auto immuun ziekte)
... bij ruggenmergletsels
- opnieuw laten aangroeien van geamputeerde armen en benen

Het probleem is momenteel waar je die stamcellen vandaan haalt. Het beste zijn je eigen cellen i.v.m afweerreacties. Je zou vooral je eigen donor moeten zijn. Het probleem is dat een volgroeide mens tegen de tijd dat er problemen optreden in de weefsels je niet zo even stamcellen uit je lichaam kunt halen. Het zou handig zijn als je bij je geboorte cellen uit de navelstreng laat halen en hiermee een stamcelbank opzet. Zo'n stamcelbank bestaat nog niet.

Voor wetenschappelijk onderzoek kunnen wetenschappers onderzoek doen naar stamcellen in embryo's.

Discussiepunten waar voor- en tegenstanders zijn gaan over ethische kwesties:

Je gebruikt menselijke embryo's voor de productie van cellen. In de discussies gaat het over wanneer je van een individu kunt spreken. Tegenstanders van stamceltherapie, zoals christelijke bewegingen, beweren dat men van een individu kan spreken vanaf het ogenblik van bevruchting. Voorstanders van stamceltherapie beweren dan dat een embryo niet als levende mens kan beschouwd worden omdat het nog niet beschikt over de specifieke menselijke kenmerken zoals bewustzijn, gevoel e.d.

Toegevoegd na 12 minuten:
Interssant: zie link biomedisch voor een zeer uitgebreid antwoord op je vraag!
Verwijderde gebruiker
13 jaar geleden
Deel jouw antwoord
0 / 2500
Geef Antwoord
logo van Kompas Publishing

GoeieVraag.nl is onderdeel van Kompas Publishing