Hét vraag- en antwoordplatform van Nederland

Welke oorzaken kunnen er zijn, dat in de verre toekomst de eb en vloed in ons land zal toe nemen?

De eb en vloed is een resultaat van een samengaan van verschillende factoren.
Is het mogelijk dat die factoren ooit een keer veranderen en zo ja, welke factoren?

Verwijderde gebruiker
13 jaar geleden
Geef jouw antwoord
0 / 2500
Geef Antwoord

Het beste antwoord

Van sommige dingen weten we behoorlijk zeker dat ze zullen veranderen. Andere dingen zijn gokken.

Wat zeker is, is dat de maan zich langzaam van de aarde verwijdert. Dat betekent dat de invloed van de maan op het getij kleiner zal worden.

Doordat de maan zich verwijdert, zal de omlooptijd (van maan rond aarde) langer worden. Dat heeft natuurlijk ook invloed op het tij.

Hetzelfde effect zorgt ervoor dat de aarde langzamer om zijn as gaat draaien: de dag gaat langer duren dan de huidige 24 uur. Daardoor zal het tij ook langzamer stijgen en dalen.

Tot zover de invloed van de maan. Verder is er de invloed van de zon. De as van de aarde staat schuin: ongeveer 23,5°. Dat zorgt ervoor dat de zon in de zomer veel hoger aan de hemel staat dan in de winter.

De mate waarin de aardas schuin staat, verandert heel langzaam. Dat betekent dat de "richting" waarin de invloed van de zon op het water werkt, zal veranderen.

Verder hebben we continentverschuivingen (platentektoniek). De ligging van de continenten beïnvloedt de effecten van eb en vloed. Op sommige plekken treedt resonantie op, waardoor eb en vloed sterker zijn dan zonder die resonantie. Op andere plekken treedt juist uitdoving van het getij op. Wanneer de continenten verschuiven, zullen de plekken waar resonantie of uitdoving optreden meeveranderen.

Toegevoegd na 40 minuten:
 
Zeespiegelhoogte heeft ook invloed. Door zeespiegelstijging of -daling verandert namelijk de ligging van de kustlijn. Dat beïnvloedt dan weer de resonantie cq de uitdoving van het getij.
Cryofiel
13 jaar geleden
Deel jouw antwoord
0 / 2500
Geef Antwoord
logo van Kompas Publishing

GoeieVraag.nl is onderdeel van Kompas Publishing