Hét vraag- en antwoordplatform van Nederland

Mag een verdachte liegen om zijn aandeel/rol in het gepleegde strafbare feit te verdoezelen en zo straf te ontlopen?

Een van de uitgangspunten in ons rechtsstelsel is, dat een verdachte niet hoeft mee te werken aan een veroordeling. Dan ga ik er nu van uit, dat het gaat om zaken, waarin men de juiste man/vrouw te pakken heeft.
Niet meewerken is passief, dat wil dus zeggen: "niks zeggen", en misschien ook nog suggereren, dat er een andere dader/toedracht is geweest, maar dat is nog niet liegen.
liegen is actief, dan ontken je betrokkenheid, terwijl je als dader weet, dat je wel betrokken bent. Je weet dan ook, dat jouw leugen wellicht er voor zorgt, dat je je terechte straf ontloopt en slachtoffers dupeert.

Verwijderde gebruiker
14 jaar geleden
in: Wetgeving
Geef jouw antwoord
0 / 2500
Geef Antwoord

Het beste antwoord

ja, dat mag want het idee is dat een verdachte niet zodanig onder druk wordt gezet dat hij zichzelf onder die druk gaat belasten. hij heeft het grondrecht om niet mee te werken aan zijn eigen veroordeling.
Verwijderde gebruiker
14 jaar geleden

Andere antwoorden (4)

Ja een verdachte staat niet onder ede en mag alles bij elkaar liegen.
Getuigen mogen NIET liegen (meineed).

Het schijnt wel eens voorgekomen dat de verdachte vrijwillig een eed heeft afgelegd. Daarmee staat zijn verklaring dan ook onder ede en is liegen niet meer toegestaan....op straffe van tevens veroordeeld kunnen worden wegens meineed.
Verwijderde gebruiker
14 jaar geleden
Je hoeft niet mee te werken aan je eigen veroordeling. Dus het staat je vrij om je eigen interpretatie te geven
De bewijslast ligt bij het OM
ronron1212
14 jaar geleden
Ieder mens probeert zijn eigen straatje schoon te houden, dus ook een verdachte mag zijn aandeel in een misdrijf of een misdaad, marginaliseren. Het is aan de rechter om dat wel of niet in zijn vonnis mee te nemen.
Verwijderde gebruiker
14 jaar geleden
Inderdaad màg een verdachte liegen, draaien, ontkennen..kortom alles in het werk stellen om zijn/haar straf te ontlopen.

Getuigen worden onder ede verhoord en mogen absoluut geen leugens verkondigen.

Verdachten echter kunnen nimmer onder ede verhoord worden..en kunnen er daarom op los liegen teneinde hun straf te minimaliseren, dan wel te ontlopen.


Groet,

Ton
Verwijderde gebruiker
14 jaar geleden
Deel jouw antwoord
0 / 2500
Geef Antwoord

Bekijk alle vragen in deze categorieën:

logo van Kompas Publishing

GoeieVraag.nl is onderdeel van Kompas Publishing