Hét vraag- en antwoordplatform van Nederland

Hoe komt het dat de ziektekostenverzekeringen alternatieve geneeswijzen vergoeden?

In deze tijd moet volop bezuinigd worden. Alternatieve geneeswijzen zijn voor het overgrote deel niet wetenschappelijk onderbouwd/helpen niet. Toch betaalt de ZK verzekering deze onzinnige behandelingen van mijn geld.

Verwijderde gebruiker
13 jaar geleden
Geef jouw antwoord
0 / 2500
Geef Antwoord

Het beste antwoord

Dat ziektekostenverzekeringen alternatieve therapieën vergoeden, is een kwestie van vraag en aanbod, en van rekenen.

Op de *gemiddelde* klant maakt de verzekeraar winst. Dat is namelijk het hele principe van verzekeren: de klant betaalt premie en koopt daarvoor het recht om, ALS er eens iets gebeurt, een vergoeding te krijgen. De premie is zodanig berekend dat de premies van alle klanten samen net wat meer zijn dan het bedrag dat nodig is om die klanten te betalen die een beroep doen op de verzekering.

Voor de verzekeraar is het dus wenselijk, zo veel mogelijk klanten te hebben.

Alternatieve therapieën zijn erg populair. Het doel van zoveel mogelijk klanten trekken kan dus worden bereikt door ook die populaire therapieën aan te bieden. Of ze wel of niet werken, is daarvoor niet van belang.

Alternatieve therapieën zijn meestal ook goedkoop, althans, vergeleken met reguliere geneeswijzen. Maar je kunt er als verzekeraar wel dezelfde premie voor vragen. De verzekeraar kan dus iets aanbieden dat relatief weinig kost, maar veel oplevert.

Tot slot blijkt dat (gemiddeld gezien) juist mensen die toch al gezond leven en daardoor goedkoop zijn voor de verzekeraar, belangstelling hebben voor alternatieve therapieën. Als jij als verzekeraar dus alternatieve therapieën vergoedt, zul je meer goedkope klanten krijgen die wel lekker premie betalen.

--

Hieruit volgt dat het voor de verzekeraar bedrijfseconomisch gezien heel gunstig is om therapieën te vergoeden die niets opleveren.

Toegevoegd na 1 minuut:
 
Nog een korte toelichting:

Het is dus puur een bedrijfseconomische afweging. Dat alternatieve therapieën niet werken, zoals je (overigens grotendeels terecht) stelt, is niet van belang in deze afweging. Als alternatieve therapieën 100% wel zouden werken, zou de bedrijfseconomische afweging nog steeds positief zijn voor de verzekeraar.
13 jaar geleden

Andere antwoorden (6)

Er zijn inderdaad onzinnige alternatieve behandelmethodes maar er zijn ook (veel) die wel helpen. Daar heeft het mee te maken. Niet alle behandelingen worden vergoed.
Verwijderde gebruiker
13 jaar geleden
Hoe het bij andere verzekeringen zit weet ik niet, maar de Agis vergoedt alleen alternatieve geneeswijzen als de behandelaar ook arts is, dus helemaal onzinnig is het niet.
Verwijderde gebruiker
13 jaar geleden
Je zegt voor het overgrote deel, maar dit is niet juist. Bijvoorbeeld fytotherapie (kruidengeneeskunde), homeopathie en acupunctuur zijn wel degelijk wetenschappelijk onderzocht en werkzaam bevonden.
Ik heb zelf fytotherapie gestudeerd (opleiding van 5 jaar trouwens), en voordat je als therapeut vergoed wordt door het ziekenfonds, moet je je aangesloten hebben bij de beroepsvereniging. Net als een reguliere arts.
Hierin worden je behandelingen regelmatig gecontroleerd, elk jaar moet je verplichte bijscholingen volgen, je wordt uitgenodigd voor lezingen over bijv. wetenschappelijk onderzoek,etc.

Om een lang verhaal kort te maken; niet elke 'therapeut' kan zomaar vergoed worden, tenzij hij/zij aan bovenstaande eisen voldoet (en dan vergeet ik er waarschijnlijk nog een stel).
Jij kan het onzin vinden door vooroordelen, angst of omdat het simpelweg je ding niet is, maar andere mensen zijn blij dat het vergoed wordt, en zij hebben er werkelijk iets aan.
Is zo je vraag een beetje beantwoord?
Verwijderde gebruiker
13 jaar geleden
1) Alternatieve geneeswijzen vallen niet onder de basisverzekering, maar zitten altijd in een aanvullend pakket. De vergoedingen worden uit de extra premiekosten voor dat pakket betaald.
2) Sommige verzekeraars vergoeden alternatieve geneeswijzen wel, sommigen niet in een dergelijk extra pakket. Wie deze behandelingen onzinnig vind kan dus naar een verzekeraar gaan waar deze behandelingen niet in het pakket zitten.
3) Ondanks dat meestal maar een gedeelte van de kosten vergoed wordt, maken velen gebruik van alternatieve geneeswijzen. Vaak ook omdat zij in het "wetenschappelijk onderbouwde" reguliere circuit niet adequaat worden geholpen.
Verwijderde gebruiker
13 jaar geleden
alternatieve geneeswijzen zijn vaak de 'niet westerse' geneeswijzen (van oorsprong). De 'wetenschap' die dit onderzoekt onderzoekt vanuit de westerse uitgangspunten.
Een soort van 'arrogantie' dus eigenlijk..

Sommige ziektekostenverzekeraars kijken iets verder dan dat en hebben ook vertrouwen in de alternatieve sector, vanuit wetenschap /onderbouwing.
Verwijderde gebruiker
13 jaar geleden
Wil je geneeskundige worden dan studeer je medicijnen. Omdat onze genezers voornamelijk leren (de chirurgen buiten beschouwing gelaten) welk medicijn hoort bij welke symptoom.

Heb je dit symptoom, dan “krijg” (daar betalen we met ze allen heel, heel veel geld voor) je het bijpassende medicijn, werkt het niet dan krijg je een dubbele dosis, meer chemicaliën kan alleen maar beter werken, toch? Of het wordt geprobeerd met een ander medicijn, het lichaam zal toch op een bepaald vergif gaan reageren, ja toch, dat kan toch niet anders? Mocht dit allemaal nu niet lukken dan is de diagnose simpel; de aandoening zit tussen de oren.

Het menselijk lichaam zit namelijk vrij eenvoudig in elkaar en de artsen weten precies hoe en waarom alles werkt, vandaar dat er bijna geen zieke mensen zijn.

Eind 1800 dacht men een middel tegen kanker gevonden te hebben en het ziet er naar uit dat we dat binnenkort tegemoet kunnen zien. Nee, laat dat maar aan de kundigheid van de wetenschappers over.

Typisch hé, dat de hoger opgeleide dan toch steeds meer naar de alternatieve hoek uitwijken.

Na de ontdekking van de werking van penicilline heeft de wetenschap gedacht dat we genezing louter en alleen noch maar in de chemische hoek zouden hoeven te zoeken, ik ben benieuwd.

O ja, de kosten; ik denk dat de verzekeringsmaatschappijen heel blij zijn met de mafkezen die naar die rare kwakzalvers gaan want deze mensen betalen evenveel premie (vaak zelfs meer; aanvullende verzekering) en ze kosten de maatschappij bijna niets want ze blijven best gezond (gek hé, als je er over nadenkt) en er zijn maar weinig alternatieve genezers met een inkomen boven de Balkenendenorm.

Ik ben benieuwd hoeveel duimpjes ik hiermee ga verdienen!
Verwijderde gebruiker
13 jaar geleden
Deel jouw antwoord
0 / 2500
Geef Antwoord
logo van Kompas Publishing

GoeieVraag.nl is onderdeel van Kompas Publishing