Hét vraag- en antwoordplatform van Nederland

Vervalt de hypotheekrente aftrek als ik emigreer naar Spanje?

Wij willen ons op korte termijn uitschrijven uit Nederland en ons permanent vestigen in Spanje. We hebben een koophuis in Nederland waarvoor we op dit moment maandelijks een hypotheekrente teruggaaf krijgen. We gaan in Spanje in een huurhuis wonen. Vervalt de hypotheekrente aftrek op het moment dat we ons uitschrijven maar wel gewoon eigenaar blijven van het huis?

Verwijderde gebruiker
11 jaar geleden
Geef jouw antwoord
0 / 2500
Geef Antwoord

Het beste antwoord

Als u gaat emigreren vervalt de binnenlandse belastingplicht. U wordt aangemerkt als buitenlands belastingplichtige. U doet in Nederland aangifte voor binnenlands inkomen (uitkering, eigen woning in Nederland, etc.). Daarnaast moet u belasting gaan betalen in het land waar u gaat wonen.

In het jaar van emigratie zal u in Nederland aangifte moeten doen met het zogenaamde (papieren) F-formulier. Dit formulier invullen is specialistenwerk. U geeft uw wereldinkomen op en kan nog gedurende het jaar van emigratie + de volgende twee jaren (tijdelijk uitgebreid naar drie) de hypotheekrenteaftrek toepassen. Als het huis dan nog niet is verkocht komt de woning uiteindelijk in Box 3. Uw moet dan de WOZ-waarde opgeven als vermogen Box 3. Resterende hypothecaire schuld mag bij schulden worden opgenomen.

Let op: Als u uw huis wilt aanhouden ZONDER het huis te koop te zetten, komt de woning per direct in Box 3. Er is dan géén hypotheekrenteaftrek mogelijk.
Ook als u uw huis zou verhuren komt de woning per direct in Box 3. Als u verhuurt onder de Leegstandswet is er géén huurbescherming. Maar verhuur bij emigratie wordt in het algemeen afgeraden. (wie let er op de woning)

AOW-inkomen vanuit Nederland wordt volgens het belastingverdrag met Spanje in Spanje belast. Ook andere pensioenen zijn in Spanje belast evenals uitkeringen. Overheidspensioen is weer uitgezonderd. Dit wordt in Nederland belast. Zie de eerste link.

In het jaar van emigratie is er sowieso het keuzerecht. U kunt ervoor kiezen om in Nederland als binnenlands belastingplichtige te worden gezien. Dit wordt het keuzerecht genoemd. U geeft uw wereldinkomen aan en u behoudt uw recht op hypotheekrenteaftrek. Het keuzerecht zal niet bepalen waar u belasting moet betalen, dit staat in het belastingverdrag. Als de eigen woning in Box 3 komt heeft u vermogen. U blijft dan in Nederland belastingplichtig, maar u zou dan kunnen kiezen voor buitenlandse belastingplicht en vrijstelling dubbele belasting over vermogen kunnen vragen.

Het is dus zaak uw zaken vóór emigratie goed te regelen. Begeleiding daarbij is bijna altijd noodzakelijk. Een voorbeeld van aanbieders die hierbij willen helpen: zie de tweede link. Hoe zij hun werk doen is mij overigens niet bekend.
Een tweede bureau is in bron 3 te vinden.
Hieronder nog informatie van de Belastingdienst zelf:
http://www.belastingdienst.nl/wps/wcm/connect/bldcontentnl/belastingdienst/prive/internationaal/internationaal_verhuizen/emigreren/
fisbel
11 jaar geleden
Deel jouw antwoord
0 / 2500
Geef Antwoord
logo van Kompas Publishing

GoeieVraag.nl is onderdeel van Kompas Publishing