
Wie heeft niet leren schaatsen op de schaatsen van Zandstra? En doe je dat nog steeds, dan is dat een letterlijk vorstelijk ervaring want de schaatsenfabrikant uit het Friese Joure heeft na 200 jaar het predicaat Koninklijk ontvangen.
Zandstra introduceert Ballangrud schaatsen
Deze eretitel is de bekroning op een indrukwekkende historie. Het begon allemaal voor het iconische schaatsmerk in 1825 als Wouter Thomas Zandstra (1797-1858) zich in Sneek vestigt op de Suupmarkt en daar de zeilmakerij van zijn vader voorzet, die in hij 1783 had opgericht.
Pas in 1931 komt de familie in aanraking met schaatsen als zij de eerste Ballangrud schaatsen uit Noorwegen introduceert in Nederland.
De combi-noor en de easy glider
- In 1980 volgt de overname van de Noorse schaatsmerken VING en Ballangrud als de de fabrieken in Noorwegen de deuren sluiten en stoppen met het produceren van schaatsen.
- In 1983 verhuist het bedrijf naar Joure vanwege ruimtegebrek in Sneek en start de nieuwbouw van de schaatsenfabriek. Het wordt een gebouw van 7000 m² met productie, magazijn en kantoor onder 1 dak. Hier ontwikkelt Zandstra innovatieve producten zoals de combi-noor en de easy glider. Later volgt de productie van de fameuze klapschaatsen en skeelers.
Lees verder onder het bericht >>
Criteria voor het Koninklijk predicaat
Het behalen van een Koninklijk predicaat is geen eenvoudige opgave. Een bedrijf moet niet alleen van Nederlandse origine zijn en minimaal 100 jaar bestaan, maar ook een onberispelijke reputatie hebben. Dat Zandstra deze criteria doorstaat, zegt alles over de toewijding en betrouwbaarheid van de schaatsfabrikant.
De tekst gaat onder de video verder >>
Klimaatverandering drukt stempel
Ineke Buis-Zandstra, een van de huidige eigenaren en zevende generatie in het bedrijf, is dan ook optimistisch voor de toekomst. Ondanks onzekerheden als de klimaatverandering, waardoor natuurijs node wordt gemist.
Het drukt een behoorlijke stempel op de schaatspret in ons land. En we kunnen er ook niet meer klakkeloos van uitgaan dat er ooit nog een Elfstedentocht wordt verreden.
Zonnige toekomst voor Zandstra
Niettemin ziet de Koninklijke Zandstra voldoende mogelijkheden voor uitbreiding, met name door de vele internationale schaatsevenementen. Daarnaast is er de Sven Kramer Academy die een wezenlijke rol speelt in het enthousiasmeren van jongeren voor de schaatssport. De toekomst van Zandstra ziet er daardoor veelbelovend uit, zowel nationaal als internationaal.
Maatschappelijk betrokken onderneming
Zandstra focust zich de laatste jaren sterk op duurzaamheid. Het bedrijf werkt aan de ontwikkeling van milieuvriendelijkere producten en gebruikt daarvoor materialen die hernieuwbaar en recyclebaar zijn.
Zandstra draagt daarnaast zijn steentje bij aan het welzijn van de lokale gemeenschap. Het bedrijf biedt volop werkgelegenheid en biedt kansen aan mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt. Daarmee versterkt het zijn reputatie als maatschappelijk betrokken onderneming.
Bronnen:
Omropfryslan, Zanstrasport