
De bekende viroloog Marion Koopmans waarschuwt dat een nieuwe pandemie sneller kan komen dan verwacht, zelfs al volgende maand. Marion Koopmans, een prominente viroloog tijdens de coronacrisis, blijft waarschuwen voor toekomstige pandemieën. Wat staat ons te wachten en zijn we nu beter voorbereid? Lees snel verder.
Kans op nieuwe pandemie in 2025 is reëel
In een interview met Eén Vandaag wijst Koopmans op virusuitbraken, zoals de opsporing van vogelgriep bij koeien in de VS. Ze wijst erop dat dergelijke uitbraken ongekend zijn en benadrukt de onvoorspelbaarheid van nieuwe infectieziekten.
Koopmans benadrukt dat de kans op een nieuwe pandemie continu aanwezig is. Hoewel niemand kan voorspellen wanneer precies een nieuwe uitbraak komt, is het volgens haar evident dat deze mogelijkheid blijft bestaan.
Tijdens de coronacrisis bleek Nederland niet goed voorbereid te zijn met een tekort aan IC-bedden en medische hulpmiddelen. Koopmans ziet vooruitgang in voorbereiding en preventie. En toch waarschuwt ze voor de geplande bezuiniging van 300 miljoen euro door zorgminister Fleur Agema op infectieziektebestrijding.

Nieuwe virusuitbraak in China
Beelden op sociale media laten drukte in Chinese ziekenhuizen zien.
China staat voor een nieuwe uitdaging met de verspreiding van het HMPV-virus, volgens lokale mediaberichten. Op sociale media circuleren video’s die laten zien hoe ziekenhuizen worden overspoeld door een toestroom van patiënten.
(Foto: Canva)
Dodelijke HMPV-virus is ook onder de aandacht in Nederland
De recente berichten over een toename van het humaan metapneumovirus (HMPV) in China hebben wereldwijd de aandacht getrokken. Hoewel beelden van volle ziekenhuizen en wachtruimtes op sociale media worden gedeeld, benadrukken experts dat het virus niet nieuw is. HMPV, ontdekt in 2001, veroorzaakt meestal milde luchtwegklachten zoals hoesten, koorts en een verstopte neus, maar kan bij kwetsbare groepen zoals jonge kinderen, ouderen en mensen met een verzwakt immuunsysteem leiden tot ernstige complicaties, zoals longontsteking.
Viroloog Marion Koopmans geeft aan dat deze seizoensgebonden pieken typisch zijn voor luchtweginfecties. “In Nederland zien we dit virus jaarlijks terugkomen, naast andere virussen zoals influenza en covid. Het past in het bekende patroon van winterinfecties”, zegt ze. Volgens Koopmans zijn er op dit moment in Nederland geen signalen van een ongebruikelijke situatie met HMPV. Ze wijst erop dat huisartsen het virus hier monitoren.
De tekst gaat verder onder het Instagram-bericht >>
Wees extra alert: er is geen vaccin tegen HMPV
HMPV verspreidt zich via druppeltjes van hoesten of niezen en via direct contact. Hoewel er geen vaccin beschikbaar is, benadrukken gezondheidsorganisaties het belang van hygiënemaatregelen om besmetting te voorkomen. In China rapporteren de autoriteiten een toename van infecties onder kinderen, maar spreken ze van een gebruikelijke winterpiek. Koopmans waarschuwt dat, zonder betrouwbare data, het moeilijk is om de omvang van de situatie in China in te schatten. Toch blijft het belangrijk om alert te zijn en ontwikkelingen te volgen, aldus de viroloog.
Zorgen bij virologen over vaccinatiebereidheid
Daarnaast uit viroloog Koopmans haar zorgen over de dalende vaccinatiebereidheid in Nederland. De groeiende scepsis is gericht op de overheid, de voordelen voor de farmacie en toegenomen vermogens van bedrijven vormen obstakels voor de vaccinatiecampagnes.
De tekst gaat verder onder de video >>
Grote uitdagingen bij bestrijding vogelgriep
“De vogelgriep blijft ook een ernstige bedreiging voor zowel de volksgezondheid als de economie”, aldus Koopmans. Sinds de opkomst van nieuwe varianten, zoals de H5N1, zijn verschillende regio’s in Nederland getroffen door uitbraken.
Diverse pluimveebedrijven hebben melding gemaakt van besmettingen, wat heeft geleid tot preventieve ruimingen om verdere verspreiding te voorkomen. Deze ziekte, die ook van dier op mens kan overgaan, aldus Koopmans, vereist strikte bio veiligheidsmaatregelen om beheersbaar te blijven.
De overheid heeft diverse maatregelen ingesteld, zoals ophokplichten en vervoersverboden, om het risico op verdere uitbraken te minimaliseren. De mogelijkheid van overdracht naar zoogdieren onderstreept de noodzaak voor voortdurende waakzaamheid en onderzoek naar effectieve bestrijdingsmethoden.
- Ook mensen krijgen vogelgriep, moeten we ons zorgen maken?
- Ook een GoeieVraag: Hoe besmettelijk is de vogelgriep onder mensen?
Economische en sociale schade door pandemie is groot
Pandemieën hebben niet alleen invloed op de volksgezondheid, ze leggen ook grote druk op economische stabiliteit en sociale structuren.
De angst voor mogelijke besmettingen kan ook de consumptie van pluimveeproducten negatief beïnvloeden, wat een domino-effect heeft op de opbrengsten van lokale boeren en producenten.
Deze factoren benadrukken de noodzaak voor verbeterde pandemische paraatheid, inclusief de beschikbaarheid van adequate compensatiemechanismen voor getroffen sectoren en het investeren in langdurige oplossingen zoals investeren in een gezonde leefstijl en ziektepreventie.
Bronnen:
Eén Vandaag, Metro nieuws, Rijksoverheid. I Foto ziekenhuis in China: Kevin Frayer/Getty Images.